Dziś mamy 1 grudnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

07 września 2022

Polacy nie zrezygnowali z wakacji, ale skrócili wyjazdy. Nawet o 2-3 dni

fot. pow.

fot. pow.

W minione wakacje zaledwie 1,5 proc. wyjeżdżających poszukiwało zakwaterowania# na dwutygodniowy pobyt, jak wynika z danych polskiego serwisu turystycznego Nocowanie.pl. Największą popularnością cieszyły się wyjazdy na 2-3 dni, 15 proc. turystów planowało wyjazdy 7-dniowe. Średni koszt noclegu wyniósł 100 zł za osobę na dobę. Jak podaje POT, blisko ¾ Polaków planowało w tym roku spędzić wakacje w kraju.

Według badania przeprowadzonego w maju przez Polską Organizację Turystyczną aż 65 proc. Polaków planowało w tym roku wakacyjny wyjazd, z czego 71 proc. zamierzało spędzić go w Polsce. Najczęściej wskazywanym krajowym miejscem planowanego wypoczynku było morze. Potwierdzają to najnowsze dane polskiego serwisu turystycznego Nocowanie.pl, odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie. Spośród wszystkich zapytań o zakwaterowanie w czasie wakacji w sumie 63 proc. dotyczyło województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie (10 proc.), dolnośląskie (7 proc.), podkarpackie (4 proc.) i warmińsko-mazurskie (3,5 proc.). Wśród 20 najchętniej wybieranych przez turystów miejscowości królowało Władysławowo, a aż 16 to miasta i wsie nadbałtyckie. Pozostałe to Zakopane, Karpacz i Szczawnica, a także położona nad Jeziorem Białym na Lubelszczyźnie Okuninka.

W te wakacje dominowały wyjazdy 3- i 2-dniowe
Mimo że wakacje kojarzą się raczej z dłuższym wypoczynkiem, Polacy w tym roku wyjeżdżali na krótko. Według danych Nocowanie.pl najwięcej turystów - 17 proc. - poszukiwało możliwości zakwaterowania na 3 dni, 16 proc. na 2 dni, a 15 proc. na 7 dni. Tylko 2,5 proc. było zainteresowanych pobytem 10-dniowym, a 1,5 proc. 14-dniowym. Aż 40 proc. turystów zamierzało spędzić urlop na kwaterach i w pokojach, a blisko 30 proc. było zainteresowanych wynajęciem domku. Prawie ¼ wyjeżdżających stanowiły pary dorosłych, niemal tyle samo pary dorosłych z dwojgiem dzieci, a blisko ⅕ pary dorosłych z jednym dzieckiem.

Urlop poza sezonem sposobem na obniżenie kosztów
Polacy, mimo inflacji i powszechnego wzrostu cen, nie chcą rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. Według informacji z branży, ruch turystyczny w tym roku wrócił do poziomu sprzed pandemii. Sposobem na radzenie sobie z kosztami wyjazdów jest skracanie urlopu. Poza tym wiele osób, które nie są uzależnione od konieczności planowania wypoczynku w okresie wakacji szkolnych, przesuwa go poza sezon, np. na wrzesień, kiedy ceny w miejscowościach turystycznych zaczynają spadać. Według naszych danych średni koszt noclegu w tegorocznym okresie wakacyjnym wyniósł 100 zł za osobę na dobę, we wrześniu jest to już 73 zł za osobę na dobę - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.

We wrześniu rośnie zainteresowanie turystów pobytami w górach - w sumie blisko połowa zapytań o zakwaterowanie w tym okresie dotyczy województw małopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego, a najpopularniejsze miejscowości to Zakopane, Karpacz i Szklarska Poręba. Nadal widać spore zainteresowanie wypoczynkiem w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, których dotyczy ponad ⅓ wyszukiwań. Również w tym okresie Polacy planują głównie krótkie wyjazdy, na dwa (blisko 30 proc.) lub trzy (prawie 20 proc.) dni. Pobytem tygodniowym jest zainteresowany co 10. użytkownik. Mimo że rok szkolny już się rozpoczął, blisko ⅕ wyjeżdżających szuka noclegów dla pary dorosłych z jednym lub dwojgiem dzieci. Najchętniej wyszukiwanym rodzajem zakwaterowania pozostają kwatery i pokoje (37 proc. zapytań).

Materiał: Anna Czajka-Kalinowska

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)