Dziś mamy 23 stycznia 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2021

Ponad 1,2 mld złotych trafi do kujawsko-pomorskich samorządów

fot. KPUW w Bydgoszczy

fot. KPUW w Bydgoszczy

Jednostki samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają# 1,26 mld złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Operatorem Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

– To historyczny moment dla kujawsko-pomorskich samorządów i wielka szansa na to, aby małe ojczyzny podjęły takie decyzje, które na trwałe zmienią samorządy, poziom życia mieszkańców, atrakcyjność inwestycyjną i chęć pozostania właśnie w tych samorządach. Dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podsumujemy z samorządowcami ten chyba najważniejszy program w historii polskich samorządów w ostatnich 30 latach – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę ponad 23 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka – podsumowuje Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK, polskiego banku rozwoju.

Zgodnie z regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów na podstawie rekomendacji komisji powołanej przy KPRM. BGK wystawił już promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od otrzymania promes.

– To jeden z najlepszych i największych dotąd programów inwestycyjnych. Program, który dofinansowuje inwestycje strategiczne z punktu widzenia mieszkańców i samorządów. To bezzwrotne dofinansowanie inwestycji, na które dotąd samorządów nie było stać z różnych powodów. Przede wszystkim albo z niskich wpływów do budżetu, albo też w wyniku innych perturbacji finansowych. Te inwestycje poprawiają bezpieczeństwo, ale też poprawiają jakość życia mieszkańców i dlatego są tak ważne, priorytetowe dla samorządów – zwraca uwagę poseł Ewa Kozanecka.

– W rozmowach z samorządowcami wiele razy słyszałem, że część inwestycji była odkładana. Były one uznawane za bardzo ważne, ale po obliczeniu kosztów samorządy stwierdzały, że niestety w danym momencie nie stać ich na realizację tych ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców projektów. Dzięki temu programowi jest to teraz możliwe i za to bardzo serdecznie, również w imieniu samorządowców, dziękuję – mówi poseł Tomasz Latos.

Nabór do kolejnej edycji

Nabór do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych ruszy w najbliższych tygodniach. BGK uruchomi dwa równoległe nabory wniosków: dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.

W naborze dla wszystkich samorządów będą 4 priorytety, a w nich 36 obszarów inwestycyjnych. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć 3 wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji.

Gminy, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako gminy popegeerowskie, będą mogły równolegle złożyć dwa dodatkowe wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze. To rozwiązanie pomoże wyrównywać ich szanse rozwojowe. W naborze dla gmin popegeerowskich nie będzie podziału na priorytety, wnioski będą mogły dotyczyć 36 obszarów gospodarki. Dofinansowanie wyniesie do 98 proc. wartości inwestycji.

Więcej informacji dotyczących Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych można znaleźć na stronie internetowej programu https://www.bgk.pl/polski-lad/.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • 16 (20)

  pisowska obrzydła zaraza, w dniu 03-12-2021 16:13:42 napisał:

  co odrażająca i kłamliwa propaganda w tym pisowskim szmatławcu. Samorządy nic nie zyskują tylko tracą. Do tej pory samorządy miały swoje pieniądze i mogły inwestować w co chciały. Teraz samorządom odebrano część ich dochodów i w zamian za to daje im się jakieś propagandowe ochłapy żeby mogły w swoich gminach zrobić tylko to co spodoba się pisowskiemu rządowi. Tak jak w komunie. Ludzie, nie widzicie co się dzieje. Pisowska mafia doprowadza kraj do totalnej zapaści i ruiny, jeszcze nasze prawnuki będą spłacać to co ci katotalibowie rozkradli. Co za odrażający ludzie dostali się do władzy..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (10)

  Jebiacypis, w dniu 03-12-2021 17:49:05 napisał:

  J***ć pis

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (7)

  Pyton, w dniu 03-12-2021 17:49:14 napisał:

  Tylko piniądz wydany, totalny bezsens. Do urn i tak pójdzie garstka ludzi

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Obatel, w dniu 03-12-2021 19:22:11 napisał:

  Ży--ć się chce od tej pisowskie reklamy i propagandy. Łaskawcy

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (11)

  Proste, w dniu 03-12-2021 20:05:51 napisał:

  Przestańcie kur.. Bo zaczynacie być gorsi od TVP, a piszcie o inflacji itp...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  obserwatorka, w dniu 04-12-2021 10:50:53 napisał:

  Wszystkie pieniądze pójdą jak zwykle na podwyżki dla burmistrza i jego podwładnych. Tyle z tego będzie pożytku!

  odpowiedz

  • -1 (1)

  pisowiec, w dniu 04-12-2021 12:32:39 napisał:

  Te 23 miliardy złotych PiS wyda na różne zadania samorządowe tylko dla swoich.Chołota z KO nie będzie mogła z nich korzystać ?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  piskomuna, w dniu 04-12-2021 20:57:23 napisał:

  Kolejne kartonowe czeki, kasa na kredyt, ściągnie się z frajerów. Śmietankę zbiorą nieliczni.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Barbara , w dniu 05-12-2021 11:06:53 napisał:

  Co za propaganda pisowska , aż niedobrze się robi. PiS niszczy samorządy , kradnie i popiera ,, swoich” . Mam nadzieję, że kiedyś to się skończy.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotobombki
19,90PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Budowa magazynów
Fotokalendarze A3
35PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)