Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

10 lutego 2020

Poszukiwanie ukrytego klucza. Dzieci świetnie się bawiły!

fot. Aneta Rózga

fot. Aneta Rózga

W poniedziałek, 3 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sadkach odbyły się pierwsze zajęcia# zorganizowane w ferie dla najmłodszych.

Panie bibliotekarki przygotowały dla uczestników zabawę polegającą na odnalezieniu ukrytego klucza, który otwiera kuferek niespodziankę. Aby dotrzeć do klucza, trzeba było wykonać 15 zadań, które zostały rozlokowane po całej bibliotece. Następnie za prawidłowo wykonane zadanie dzieci otrzymywały fragment zdjęcia, które po ułożeniu wskazywało lokalizację kluczyka. Różnorodność zadań oraz możliwość poszperania po książkach dała dzieciom dużo zabawy, a odkryte w kuferku słodkości bardzo smakowały naszym miłym gościom.

Materiał: Aneta Rózga

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)