Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 maja 2022

Uczniowie na praktykach. Jak minął kolejny dzień na Słowenii ?

fot. Damian Poniewierski

fot. Damian Poniewierski

Czwarty dzień naszych mobilności rozpoczęliśmy od wizyty w budynku gminy Naklo, partnerskiej gminy Nakła nad Notecią.

Burmistrz Ivan Meglič opowiedział nam historię współpracy naszych gmin oraz swojej przyjaźni z Panem Pawłem Wyczańskim, tatą naszej nauczycielki przedmiotów zawodowych Pani Magdaleny Wyczańskiej-Jabłkowskiej, od których zaczęła się kooperacja BC Naklo i ZSCKR w Samostrzelu.

Po udanym spotkaniu przyszedł czas na zajęcia, które tym razem odbywały się w przepięknych ogrodach pałacowych zamku w Brdo. Na miejscu, oprócz podziwiania zapierających dech w piersiach widoków poznaliśmy rasę słoweńskich koni Lipicańskich. Charakterystyczną cechą tych zwierząt jest ich maść, która z wiekiem zmienia się z skarogniadej lub karej na siwą.

Popołudniu wyruszyliśmy na poszukiwanie upominków dla najbliższych. Przy okazji zjedliśmy pyszne, naturalne lody. W jednej z urokliwych uliczek znaleźliśmy sklep o wdzięcznej nazwie MACICA, co w języku słoweńskim oznacza „kot”. W sklepie zachwyciły nas skarpetki w koty, które pochodziły z Polski.

Tekst: Oliwia, Emilia

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)