Dziś mamy 1 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

25 września 2022

Wpływ stóp procentowych na finanse gminy. Mniej kapitału, więcej odsetek

fot. archiwum

fot. archiwum

Odsetki do zapłacenia od kredytów zaciągniętych przez samorządy# wyniosą w 2022 roku około 5-6 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to tylko 1,2 mld zł - wynika z szacunków firmy analityczno-doradczej Aesco. To efekt bardzo dużych wzrostów stóp procentowych w ostatnim czasie. Jak wygląda sprawa w gminie Sadki?

Podstawowa stopa procentowa w Polsce, tzw. referencyjna, wzrosła w ostatnich miesiącach z 0,1 5 do 6,5%. Tak wysoka była ostatni raz przed kryzysem finansowym w 2008 roku. To zaś oznacza drastyczny wzrost oprocentowania kredytów i wysokości odsetek od nich. Dotyka to także samorządów. Odsetki do zapłacenia od zaciągniętych przez jednostki samorządowe kredytów będą w 2022 roku kilkakrotnie większe.

Zadłużenie gminy Sadki na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiło 2 mln 73 tys. 552 zł. Kwota zaplanowana w budżecie gminy Sadki na rok 2022 z przeznaczeniem na spłatę kredytów z tytułu wykupu wierzytelności wynosi: na spłatę rat kapitałowych 689 tys. 607 zł, na spłatę odsetek 125 tys. zł. – Kwota zaplanowana na spłatę rat kapitałowych została ustalona w wysokości wynikającej z zawartych umów pożyczek według harmonogramu spłat zobowiązań – tłumaczy wójt Sadek Dariusz Gryniewicz. Dodaje, że na spłatę odsetek do dnia 31 grudnia 2022 pozostało gminie 65,3% zaplanowanej kwoty.
W ubiegłym, 2021 roku, spłata zobowiązań z tytułu kredytów (wykupy wierzytelności) – rat kapitałowych wyniosła 750 tys. 636 zł, a odsetek 40 tys. 858 zł (wykup wierzytelności), kredytu obrotowego – raty kapitałowe wyniosły 68 tys. zł, a odsetki 603 zł. W tym roku (stan na 30 czerwca 2022) spłata rat kapitałowych kredytów (wykup wierzytelności) to 375 tys. 318 zł, a odsetek – 43 tys. 382 zł. Jak widać, kwota kapitału jest w tym roku o połowę mniejsza, co nie dotyczy odsetek. Te, zamiast również się zmniejszyć, wzrosły o prawie 3000 zł.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)