Dziś mamy 25 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

08 grudnia 2019

Wszyscy jesteśmy równi. Wspólne życie z osobami niepełnosprawnymi

fot. pow.

fot. pow.

W dniu 2 grudnia 2019 r. młodzież klas: szóstych, siódmych i ósmych miała okazję # uczestniczyć w spektaklu nawiązującym do Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Uczniowie obejrzeli inscenizację, która miała pokazać, czym jest tolerancja i wyjaśnić jacy powinniśmy być my, ludzie XXI wieku.

Następnie przedstawiona została prezentacja ogólna na temat niepełnosprawności oraz film wyjaśniający, czym jest autyzm.

Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z filmem, który instruował, w jaki sposób należy zachowywać się w kontaktach, z osobami o różnych deficytach.

Istotą przekazu było uświadomienie, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi i chcemy być normalnie traktowani.

Istotnym wątkiem było również wskazanie, że jesteśmy społeczeństwem, które nie jest dobrze przygotowane na wspólne funkcjonowanie z osobami niepełnosprawnymi.

Wspólnie spędzony czas umilił występ naszej uczennicy Marysi Niedbały, która wykonała piosenkę Stanisława Soyki pt. "Tolerancja". Opiekę muzyczną nad występem sprawował pan Roman Andrzejewski, nauczyciel muzyki. 

Przygotowane zostały również gazetki tematyczne, związane z historią tego święta wraz z tablicami na temat sposobu zachowania się w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Gazetki zostały wykonane przez nauczycieli religii: p. Weronikę Rolę, p. Joannę Żebrak oraz organizatorów.

Spektakl jest częścią obchodów realizowanego w naszej szkole, przez samorząd szkolny, tygodnia Dnia Niepełnosprawności, którego celem jest m. in. zbiórka funduszy na rehabilitację naszego ucznia Oskara.

Kolejnym akcentem obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych był konkurs plastyczny dla klas I - III, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w dniu 6 grudnia 2019 r.

Organizatorzy: Beata Jankowska - Mreła, Małgorzata Tchórzewska  

Nauczyciele wspomagający: Samorząd Uczniowski pod opieką nauczycieli: p. Kamili Kuczyńskiej i p. Patrycji Krusik.

materiał: Beata Jankowska - Mreła/Małgorzata Tchórzewska

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)