Dziś mamy 25 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2019

Zbrodnia Pomorska w Sadkach. Spotkanie z ks. Michałem Damazynem

fot. GBP w Sadkach

fot. GBP w Sadkach

W sadkowskiej bibliotece, dnia 27 listopada, gościliśmy księdza # Michała Damazyna. Doktora teologii oraz autora m.in. publikacji dotyczącej Zbrodni Pomorskiej w Sadkach.

W książce odnaleźć możemy kopie dokumentów, głównie z przesłuchań świadków tych strasznych wydarzeń. Protokoły ekshumacji, które zamieszczone są w publikacji obrazują nam skale cierpienia, które zadane zostało przez okupantów.

Jesienią 1939 roku prawie 100 mieszkańców Gminy Sadki zostało bestialsko zamordowanych przez Niemców, należących do organizacji Selbstschutz.

Podczas prelekcji ks. Michał opowiadał o pracy nad książką oraz o genezie wydarzeń sprzed 80 lat, towarzyszyła jej również prezentacja multimedialna. Spotkanie było też czasem refleksji i zadumy nad ofiarami ówczesnych mordów.

materiał: Joanna Brzowska/Aneta Rózga

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)