Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2019

Zbrodnia Pomorska w Sadkach. Spotkanie z ks. Michałem Damazynem

fot. GBP w Sadkach

fot. GBP w Sadkach

W sadkowskiej bibliotece, dnia 27 listopada, gościliśmy księdza # Michała Damazyna. Doktora teologii oraz autora m.in. publikacji dotyczącej Zbrodni Pomorskiej w Sadkach.

W książce odnaleźć możemy kopie dokumentów, głównie z przesłuchań świadków tych strasznych wydarzeń. Protokoły ekshumacji, które zamieszczone są w publikacji obrazują nam skale cierpienia, które zadane zostało przez okupantów.

Jesienią 1939 roku prawie 100 mieszkańców Gminy Sadki zostało bestialsko zamordowanych przez Niemców, należących do organizacji Selbstschutz.

Podczas prelekcji ks. Michał opowiadał o pracy nad książką oraz o genezie wydarzeń sprzed 80 lat, towarzyszyła jej również prezentacja multimedialna. Spotkanie było też czasem refleksji i zadumy nad ofiarami ówczesnych mordów.

materiał: Joanna Brzowska/Aneta Rózga

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)