Dziś mamy 21 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 maja 2024

Dzień dorosłej służby liturgicznej. Diecezjalne obchody

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Jezus chciał Kościoła dającego# z siebie sto procent” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk podczas diecezjalnych obchodów dnia dorosłej służby liturgicznej.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego ordynariusz diecezji udzielił uroczystego błogosławieństwa do funkcji: psałterzysty (11 kobiet), ministranta słowa Bożego (8 kobiet i 15 mężczyzn), nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej (13 mężczyzn) i ceremoniarza (18 dorosłych mężczyzn). Wymienione osoby ukończyły kursy (w tym w Katedralnej Szkole Ceremoniarza) pod opieką ks. Łukasza Kucharskiego, ks. dr. Mateusza Nowaka i ks. Karola Rawicz-Kostro.

Zdaniem biskupa Krzysztofa Włodarczyka, kiedy przyjrzymy się pierwszej wspólnocie Kościoła, jej strukturze, sposobowi funkcjonowania, będziemy najbliżej tego, jak Kościół widział Pan Jezus. – On chciał Kościoła, w którym nadal będzie mógł działać. Kościoła słuchającego słowa Bożego, a także szukającego w nim odpowiedzi na nurtujące pytania – mówił, dodając, że tak bardzo potrzebujemy się rozumieć, słuchać się nawzajem i rozmawiać. Dalej bp wskazał na synodalność, która pociąga za sobą otwartość na zmiany, formację i ciągłe uczenie się. – Słuchanie jest pierwszym krokiem, do którego tak bardzo jesteśmy zaproszeni, ale wymaga ono otwartego umysłu i serca, bez uprzedzeń. To czas, by postawić sobie pytanie – czy umiemy słuchać siebie nawzajem w Kościele, tak rozmawiać, by się rozumieć? – pytał w czasie homilii.

Jezus – jak stwierdził ordynariusz diecezji bydgoskiej – chciał Kościoła budującego jedność, dającego z siebie sto procent, niebojącego się prosić o pomoc, dającego świadectwo do oddania życia, Kościoła otwartego i umiejącego wchodzić w dialog ze światem. – Przez błogosławieństwo do różnych funkcji i posług, ukazujemy bogactwo charyzmatów, jakich udziela Duch Święty – dodał bp, zaznaczając, że wymiar charyzmatyczny w Kościele jest potrzebny, szczególnie dzisiaj, gdy świat woła o ducha. – My, jako ludzie wierzący, mamy żyć głęboką duchowością, która będzie lekarstwem na przeróżne nurty pseudo duchowości – zakończył.

W czasie Mszy św. miało również miejsce ustanowienie do posługi stałej akolity. W 2,5 letnim studium przygotowawczym, zakończonym egzaminem, uczestniczyło 24 kandydatów, a posługę przyjęło 22. – To bardzo ważny dzień w moim życiu, do którego przygotowywałem się przez ostatni czas, pogłębiając przede wszystkim osobistą relację z Bogiem. Służba przy ołtarzu to dar i zadanie, by poprzez piękno liturgii ukazywać rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Posługa akolity to także zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej i pomoc kapłanom, a wszystko na większą chwałę Bożą – powiedział akolita Tomasz Fiszer z parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy. – Dzień dorosłej służby liturgicznej był ukazaniem Kościoła w wielości jego funkcji i posług – dodał ks. Karol Rawicz-Kostro.

Dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej zauważył, że pełniący posługę stałego akolity zostają posłani do swoich wspólnot, by w celebracji eucharystycznej wypełniać swoje szczególne zadania przy ołtarzu, tzn. troszczyć się o materię Eucharystii, usługiwać kapłanowi przy księdze, podawać dary ofiarne czy w przypadku poważnej konieczności udzielać Komunii świętej podczas Mszy św., a przede wszystkim zanosić ją częściej do chorych. – Poza liturgią zadaniem akolitów będzie prowadzenie nabożeństw, szczególnie eucharystycznych, a pod nieobecność kapłana poprowadzenie ostatniej stacji pogrzebu wiernego na cmentarzu – powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro.

Podczas liturgii śpiewała schola Centrum Formacji Liturgicznej Cantemus Domino pod kierunkiem ks. Łukasza Kucharskiego.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)