Dziś mamy 20 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

23 marca 2023

Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie w bydgoskiej Dolinie Śmierci

fot. Wiesław Kajdasz/Marcin Jarzembowski

fot. Wiesław Kajdasz/Marcin Jarzembowski

„Każda wojna zaczyna się̨ w ludzkim sercu. Tu zapada decyzja, czy idę̨ do ludzi w imię̨# swoich interesów, wygody, racji, czy w imię̨ Tego, który jest Miłością̨” – mówi Mariola Ciesielska, reżyser Misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w bydgoskiej Dolinie Śmierci.

„W Imię Pana” – to tytuł wielkiego teatru, którego odsłonę będzie można obejrzeć dwukrotnie w Niedzielę Palmową – 2 kwietnia o godz. 16.00 i 20.00. – Teatru, który nie jest tylko widowiskiem, ale tak naprawdę zaproszeniem do tego, by każdy z nas wszedł głębiej w to misterium. Wielką tajemnicę, która dzieje się pomiędzy Bogiem a sercem człowieka – dodała Mariola Ciesielska.

Wyjątkowość bydgoskiego misterium tkwi także w pisanym co roku scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje wpleciona w perspektywę współczesnych wydarzeń dotyczących ogółu społeczeństwa bądź lokalnej społeczności. Tym razem nie mogło zabraknąć pojęcia wojna. Organizatorom jednak nie chodzi tylko o konflikt zbrojny, który toczy się za wschodnią granicą, ale o te małe, codzienne, w ludzkich sercach. – Gdy idę̨ w swoje imię̨, zaczynam wojnę̨ pełną nienawiści. Gdy idę̨ „W Imię̨ Pana”, jestem człowiekiem pokoju. Są̨ takie bitwy, które musimy stoczyć, bitwy o drugiego, współmałżonka, dziecko, przyjaciela. Bitwy ze słabością̨ i grzechem – dodaje Mariola Ciesielska.

Ci, którzy przybędą do Doliny Śmierci, zobaczą Jezusa i uczniów. Także młodą, poszukującą dziewczynę, która odkryje pamiętnik babci Walerii, „rodzinnej wojowniczki”. – Usłyszymy słowa św. Jana Pawła II, dokładnie w dniu 18. rocznicy jego odejścia do wieczności. Naszego rodaka, patrona regionu, przyjaciela młodych, którzy tworzą tę misterium – powiedział duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski

Organizatorem wydarzenia jest Diecezjalny Ośrodek DA „Martyria”. Impuls i rytm całego przedsięwzięcia nadają ludzie młodzi. We współpracę zaangażowało się wiele innych podmiotów, takich jak Duszpasterstwo „4don4LORD”, wspólnoty działające przy sanktuarium. Wsparciem i doświadczeniem służą również dorośli, często od początku związani z misterium. Prace obejmują różne dziedziny – od oprawy artystycznej, obsady aktorów, poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów – po dbałość o zaplecze gospodarcze i logistykę. – To koło 350 wolontariuszy, w tym 200 aktorów, opracowanie artystycznie, próby, zapewnienie wyżywienia – powiedziała koordynator Iwona Pozorska.

Historia Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy sięga 2001 roku, kiedy po raz pierwszy wystawiono je w pobliskiej Dolinie Śmierci. Dzieło podejmuje coraz to nowsze środki tak, by jak najlepiej przedstawić przy pomocy obrazu, dźwięku, światła pasyjne wydarzenia Męki, Zmartwychwstania Zbawiciela. Zasadniczym celem twórców misterium jest uwrażliwienie widzów na martyrologię mieszkańców Bydgoszczy, którzy we wrześniu 1939 roku (w liczbie 1200 obywateli) z rąk nazistowskich Niemców oddali życie za wiarę i niepodległość ojczyzny. Dokładnie 7 października 2008 roku świątynia Matki Boskiej Królowej Męczenników podniesiona została do rangi sanktuarium, a cały kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku

Patronat honorowy nad misterium objęli: Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)