Dziś mamy 30 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

16 kwietnia 2024

Młodzież ze Słowenii ponownie w Samostrzelu. Atrakcyjny program pobytu

fot. ZSCKR w Samostrzelu

fot. ZSCKR w Samostrzelu

Od 02. do 11. kwietnia br. w Polsce przebywała trzydziestoosobowa# grupa młodzieży wraz z opiekunami z Biotechnologicznego Centrum w Naklo w Słowenii.

Przybyli do naszego kraju z kolejną wizytą, na zaproszenie Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu, którzy zadbali o bogaty i atrakcyjny program pobytu gości w naszym kraju. Każdy dzień przynosił wiele nowych wrażeń, wynikających ze wspólnie spędzanego czasu oraz różnorodnych atrakcji: zwiedzania Nakła nad Notecią, Bydgoszczy, Torunia,  muzeum łowiectwa i myślistwa w Turzynie, indywidualnych gospodarstw rolnych (w Orlu u pp. Hoekstra, w Broniewie u pp. Łukaszewiczów), a także wytwórni pasz w Żurawi i Agro Landu pp. Różniak w Śmielinie, wizyty w Alpakolandzie w  okolicach Margonina, zajęć w KP ODR w Minikowie, gier i zabaw integracyjnych, szkolnych pokazów zawodowych, meczu w siatkówkę, nauki polskich piosenek i tańców, udziału w radiowej audycji, muzycznych warsztatów z chórem Akatyst z Kcyni, spotkań z wieloma  ciekawymi ludźmi oraz gościny w Urzędzie Gminy w Sadkach.

To wszystko pozwoliło nie tylko na integrację uczestników, ale przede wszystkim na poznanie piękna naszego kraju, polskiej kultury, obyczajów i obrzędów, kulinarnych przysmaków oraz specyfiki nauki w samostrzelskiej szkole. Niestety, wszystko, co piękne szybko się kończy. Przyszedł też czas na podsumowanie długiego, bo aż dziesięciodniowego pobytu Słoweńców w Polsce i pożegnanie przesympatycznych gości.

W czwartek, 11. kwietnia zakończyli polską część Erasmusa+, odebrali certyfikaty i podziękowali za miłe przyjęcie, za różnorodny kulturalno- krajoznawczo- zawodoznawczy program i  wyrazili nadzieję na kontynuację, trwających już ponad 13 lat kontaktów.

Materiał: E. Makowska / ZSCKR w Samostrzelu

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 13

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)