Peregrynacja figury św. Michała Archanioła. Do fary zawitał jej patron

fot. MM
19 maja przez ulice Nakielską, Dworcową i Sądową #w Kcyni przeszła uroczysta procesja, która kierowała się prosto do kcyńskiej fary. Wierni nieśli ze sobą figurę św. Michała Archanioła z Gargano
Wydarzenie to jest jednym z punktów obchodów jubileuszu 20-lecie Diecezji Bydgoskiej. Zanim w kcyńskiej parafii rozpoczęło wieczorne nabożeństwo - uroczyście wprowadzono figurę Świętego Michała Archanioła z Gargano - patrona Kościoła. Z figurą tą po całej Polsce jeżdżą ojcowie Michalici i wywodzi się ona z włoskiego sanktuarium Monte Sant. Przez najbliższe miesiące, aż do ostatnich dni listopada ta figura będzie odwiedzać wszystkie parafie diecezji bydgoskiej. Co warte podkreślenia, Diecezja Bydgoska jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na przeprowadzenie peregrynacji tej figury w każdej z wchodzącej w jej skład parafii.
Przypominamy, że figura św. Michała Archanioła podczas tegorocznych uroczystości zawitała na teren powiatu nakielskiego już 29 kwietnia - począwszy od sąsiedniej gminy Szubin. Łącznie do dnia 9 maja figura odwiedziła parafie w Chomętowie, Rynarzewie, Zamościu, Turze, Samoklęskach Dużych, Szubinie, Kołaczkowie, Słupach i Szaradowie.
Wierni z Kcyni powitali figurę 10 maja (parafia pw. Wniebowzięcia NMP), a w dalszej kolejności figura odwiedziła wszystkie parafie w Dekanacie Kcynia, m.in. w Dziewierzewie, Gołańczy, Smogulcu czy Sipiorach. Ostatnim przystankiem figury w kcyńskim dekanacie była parafia pw. św. Michała Archanioła. Od 20 do 31 maja figura podróżować będzie po Dekanacie Nakło.
Galeria




























































Czytaj również
- Wielkopostny dzień skupienia. Tematem był Rok Jubileuszowy
- "Służba w zdrowiu". Ważna konferencja dla służb i pracowników
- Tłumy na wiecu kandydata na prezydenta. Mentzen odwiedził Nakło (film)
- Spotkanie kapłanów przed Triduum Paschalnym. Wspólnota stołu
- Ułatwienie dla mieszkańców. Nowa usługa w urzędzie
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!