Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

19 maja 2024

Pomoc na podobnym poziomie. Przedstawiono sprawozdanie

fot. archiwum

fot. archiwum

Mieszkańcy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji mogą korzystać# z pomocy społecznej. W gminie Sadki świadczeniami zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadkach przedstawił sprawozdanie z zasobów pomocy społecznej za zeszły rok. Wynika z niego, że liczba osób, które korzystają z pomocy społecznej utrzymywała się na podobnym poziomie jak w latach poprzednich. W ubiegłym roku, z pomocy społecznej w gminie Sadki korzystało 355 osób ze 164 rodzin. Szczegółowe dane dotyczące liczby osób korzystających z pomocy społecznej ujęliśmy w zestawieniu.

Coraz częściej bez pomocy finansowej

Pomoc społeczna ma różne formy. Jedną z nich są świadczenia. Jeżeli chodzi o same świadczenia, na przykład, w 2020 i 2021 roku ze świadczeń korzystało po 166 osób, w 2022 roku było ich 171. W ubiegłym roku, ze świadczeń GOPS w Sadkach korzystało 169 osób. Najwięcej, bo aż 117 osób to osoby w wieku tzw. produkcyjnym, czyli od 18 do 60. roku życia. Z pomocy społecznej korzysta najwięcej mężczyzn. Było ich 66 w ubiegłym roku w tym przedziale wiekowym. Najmniej, z tego rodzaju pomocy korzystali mężczyźni w wieku poprodukcyjnym, których było 12. Jak wspomniano, świadczenia mają formę pieniężną i niepieniężną. Ze sprawozdania GOPS wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat, z roku na rok spada liczba osób korzystających ze świadczeń pieniężnych, a rośnie liczba osób, które korzystają z innej niż finansowa pomocy. Pomoc społeczna jaką opracował rząd poprzednich kadencji, w formie świadczeń np. na dzieci przyczyniła się do tego, że coraz mniej rodzin boryka się z problemami finansowymi. Przy tym, rośnie zapotrzebowanie na różnego typu inne usługi i inne świadczenia. W 2023 roku wypłacono 323 świadczenia 30 osobom w formie zasiłku stałego, 114 zasiłków okresowych, 82 zasiłki celowe. Pomocą w formie posiłku objęto 41 osób z 23 rodzin, w tym 5 osób dorosłych, a także dzieci w szkołach. Pomocą w formie świadczeń pieniężnych na zakup posiłku lub żywności objęto 73 osoby z 43 rodzin. Na dożywianie wydano w ubiegłym roku prawie 59 tys. zł.

Wiele powodów trudnych sytuacji

Jeżeli chodzi o powody, z jakich mieszkańcy gminy Sadki decydują się na korzystanie z pomocy społecznej, to najczęściej w ubiegłym roku była to niepełnosprawność oraz bezrobocie. Warto dodać, że wiele powodów "nakłada się" na siebie i mieszkańcy korzystają z pomocy oraz ze świadczeń z różnych przyczyn. Dobra wiadomość jest taka, że spadła liczba osób, które długotrwale korzystają z pomocy GOPS. W 2022 było ich 59, a w ubiegłym roku 54.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (5)

  Mieszkaniec Gminy, w dniu 19-05-2024 09:50:59 napisał:

  Do roboty nie roby a nie z opieki korzystać opieka da kasę jedzenie opał

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Czosnek, w dniu 19-05-2024 09:57:43 napisał:

  Czy nowy wójt coś zrobi z paniami z ośrodka, które w czasie pracy chodzą sobie do lumpeksu. Między innymi żona pana Jacka tak porządnego obywatela Sadek

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  cyklista, w dniu 19-05-2024 10:43:03 napisał:

  kiedy wreszcie rozliczą budowę świetlicy w Dębionku formozie Ile tam poszło materiału , to już legendy krążą.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)