Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

20 maja 2024

Rocznica bitwy pod Monte Cassino. Uroczyste obchody

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

W poniedziałek, 20 maja w Kcyni miały miejsce Wojewódzkie Obchody# 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Dlaczego w Kcyni? Wiemy o dwóch uczestnikach bitwy, którzy pochodzą z naszej gminy. To Wojciech Spławski pochodzący z Turzyna, uczestnik bitwy, 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, pochowany na cmentarzu Monte Cassino. Drugą osobą jest Albin Rudaś, pochowany na kcyńskim cmentarzu, uczestnik bitwy, który od 1947 r. mieszkał w Malicach. I właśnie od złożenia kwiatów na grobie śp. Albina Rudasia rozpoczęto dzisiejsze uroczystości.

Posterunek honorowy przy grobie pełnili żołnierze Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, werble i trąbka do Wojskowa Orkiestra z Bydgoszczy. Kwiaty złożyli m.in. Posłowie na Sejm RP Norbert Pietrykowski i Piotr Król, Poseł do PE Kosma Zlotowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak wraz z Przewodniczącym Rady Zbigniewem Witczakiem i Skarbnik Gminy Edytą Szczurek, Komendant Powiatowy Policji kom. Jan Poźniak, Stowarzyszenie "Solidarni wieś pamięta", przedstawiciel IPN Mirosław Sprenger, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, rodzina, sąsiedzi i bliscy śp. Albina Rudasia.

Następnie dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego. Gości w imieniu gospodarzy, którymi byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel i Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak, powitała Dyrektor SP Aleksandra Doiczman. W dalszej części głos zabrał Wojewoda: Kłaniam się nisko rodzinom śp. Albina Rudasia i Wojciecha Spławskiego. Chciałbym zapoczątkować tradycję, by wojewódzkie obchody ważnych rocznic koncentrowały się nie tylko w stolicach województw. Bohaterowie pochodzą z całego regionu kujawsko-pomorskiego. Chcę pokazywać, że Biało-Czerwona jest ogromna i mieścimy się pod nią wszyscy, mając różną historię.

Następnie Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak: Kcynia NIE ZAPOMINA! Kcynia PIELĘGNUJE PAMIĘĆ O PRZESZŁOŚCI! Kcynia SZANUJE! Pielęgnowanie społecznej i historycznej pamięci o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszej historii, to nasz obywatelski obowiązek. Nasze wspólne wysiłki podejmowane na rzecz kultywowania pamięci o przodkach i ważnych wydarzeniach widoczne są niemalże na każdym kroku. Ma to potwierdzenie m.in. w organizowanych obchodach świąt państwowych, okolicznościowych przemarszach, podejmowanych inicjatywach na rzecz kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, dbałości o miejsca pamięci narodowej czy świętowaniu ważnych dat w kalendarzu historii naszego kraju. Gmina Kcynia pamięta o ofiarach i uczestnikach powstania wielkopolskiego, I i II wojny światowej, pomordowanych w Katyniu i obozach koncentracyjnych oraz bohaterskich uczestnikach innych ważnych w dziejach naszego państwa wydarzeniach. Dzisiejszymi uroczystościami akcentujemy z kolei udział mieszkańców naszej gminy w bitwie o Monte Cassino.

Wypowiadali się także Poseł na Sejm RP Piotr Król, Poseł do PE Kosma Złotowski oraz członkowie rodziny. Okolicznościowy wykład pt. „Armia gen. Andersa – Udział II Korpusu Polskiego w Bitwie o Monte Cassino” wygłosił dr Sławomir Łaniecki mówiąc m.in. o gen. Władysławie Andersie i jego żołnierzach. Swoimi wspomnieniami o ojcu podzielił się także Władysław Rudaś. Kilka słów o swojej wystawie opowiedział także Piotr Fiałkowski, który wraz z p. Janem Kurantem, był pomysłodawcą dzisiejszych wydarzeń. Panowie przekazali także na ręce rodziny drugiego uczestnika bitwy pochodzącego z Kcyni, Wojciecha Spławskiego, znalezione w archiwum materiały.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody w Gminnym Konkursie Plastycznym „Czerwone maki spod Monte Cassino”. Fundatorem nagród był Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Uroczystości wzbogaciła wystawa kolekcji orłów i flag, będących własnością Piotra Fiałkowskiego oraz utwory muzyczne zaśpiewane przez społeczność szkolną pod kierunkiem Dobromiły Siewkowskiej. Wszystkiego dopełniła przepiękna choreografia i wystrój stworzony przez nauczycieli specjalnie na tę okoliczność. W uroczystościach wzięli także udział członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którego przedstawiciele uczestniczyli także w głównych uroczystościach we Włoszech.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)