Dziś mamy 21 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

10 maja 2024

Sądowy proces dobiegł końca. 20 lat więzienia dla Jarosława P.

fot. MM

fot. MM

24 kwietnia w murach bydgoskiego sądu odbyła się# ostatnia rozprawa dotycząca oskarżonego 52-letniego Jarosława P., któremu postawiono zarzut zabójstwa swojej partnerki, 43-letniej Wioletty K. Tego dnia ogłoszony został również wyrok.

Przypomnienie sprawy

10 września 2023 roku w jednym z domów przy ul. Tuwima w Nakle doszło do głośnej tragedii, w wyniku której śmierć poniosła Wioletta K., która mieszkała tam wraz ze swoim konkubentem – Jarosławem P. Para nie stroniła od alkoholu, a w ich relacji występowała przemoc. Sam mężczyzna miał nawet zakaz zbliżania się do Wioletty K., która mimo tego decydowała się prowadzić z nim wspólne życie.

Do tragicznego zdarzenia doszło po jednej z awantur, kiedy to kobieta została zraniona nożem. Wówczas Jarosław P. zadzwonił po karetkę i poinformował ratowników medycznych o tym, że jego partnerka jest ranna. Mimo szybkiej reakcji służb ratowniczych, kobieta zginęła na miejscu. Jak się jednak okazało, odniesiona przez Wiolettę K. rana wskazywała na to, że została zadana przez osobę trzecią.

Na miejsce wezwano policję, a Prokuratura Rejonowa w Nakle wszczęła śledztwo w tej sprawie. Podejrzenie padło na osobę Jarosława P. W toku śledztwa stwierdzono, że kobieta zginęła od zadanego jej jednego ciosu narzędziem ostrokończystym. Potwierdziła to sekcja zwłok kobiety zlecona przez nakielską prokuraturę. Z kolei Jarosław P., mimo, że od początku nie przyznawał się do popełnienia zbrodni – podawał inną wersję zdarzeń, niż ustaliła prokuratura. Został aresztowany i zyskał status podejrzanego. Nakaz aresztowania był zresztą przedłużany. Ostatecznie prokuratura zakończyła śledztwo i skierowała akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi P. do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. – Ma zarzut zabójstwa w warunkach recydywy. Na luty zaplanowano pierwszy termin rozpraw. Oskarżony nadal przebywa w areszcie, w ubiegłym tygodniu sąd przedłużył areszt. My tę sprawę zakończyliśmy – przekazał prokurator rejonowy Piotr Glanc. Oskarżonemu Jarosławowi P. za zabójstwo partnerki groziło od 8 lat pozbawienia wolności do dożywocia.

Akt oskarżenia

Sądowy proces przeciwko Jarosławowi P. rozpoczął się 15 lutego, a przewodniczył mu Sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Jarosław Całbecki. Na rozprawę doprowadzony w asyście policji z aresztu został oskarżony Jarosław P., którego interesy reprezentuje adw. Zdzisław Bełza.

Jarosław P został oskarżony o to, że w dniu 10 września 2023 roku około godziny 10.10 w Nakle nad Notecią przy ulicy Tuwima 9, na terenie posesji działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia zadał cios nożem kuchennym o długości 18,5 cm z zaostrzonym czubkiem w klatkę piersiową po stronie lewej – na granicy z kwadrantem górnoprzyśrodkowym gruczołu piersiowego powodując u swojej konkubiny głęboką ranę kłutą o długości kanału rany około 13,5 cm biegnącego ukośnie ku tyłowi, dołowi i przyśrodkowi przebijając „na wylot” tkanki miękkie III przestrzeni międzyżebrowej, uszkadzając brzeg dolno-przyśrodkowy płata górnego płuca lewego na dł. 1,7 cm, uszkadzając przednią ścianę worka osierdziowego na długości 2,2 cm, a następnie uszkadzając „na wylot” serce: ścianę przednio-boczną komory lewej na długości 2,2 cm, ścianę tylno-boczną komory lewej na długości 1,2 cm a następnie ścianę tylną worka osierdziowego na dł. 1,5 cm kończąc uszkodzeniem brzegu płata dolnego płuca lewego, co spowodowało jej zgon, przy czym czynu tego dopuścił się w okresie 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności – w okresie od 26.10.2018 roku do 06.01.2022 roku za podobne przestępstwo umyślne.

Oskarżony przyznał się do winy już na pierwszej rozprawie

Po odczytaniu aktu oskarżenia, oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu, jednakże skorzystał on z odmowy do składania wyjaśnień. Jarosław P. podtrzymał jednak ostatnie złożone przez siebie zeznanie w całej sprawie. – Podtrzymuję swoje wyjaśnienia z zakresu przebiegu zdarzenia – za wyjątkiem tego momentu, gdzie wyjaśniłem, że pokrzywdzona potknęła się, upadła i nadziała na nóż. Jak ona podeszła do mnie wtedy z kuchni, to ja ją tym nożem ugodziłem, a nie chciałem tego (…) My nie byliśmy trzeźwi, ja miałem 2,5 promila alkoholu we krwi (…) Chcieliśmy stworzyć stały związek. Jak piliśmy te trzy dni, to powiedziała mi, że raczej nie będzie ze mną i może to mnie po prostu zabolało i stało się, jak się stało. W nerwach to zrobiłem, bo z wcześniejszych rozmów wynikało, że będziemy razem. Pod wpływem impulsu tak zrobiłem, bo byłem zawiedziony. Ona mi mówiła, że nie będziemy razem, dlatego ją ugodziłem nożem (…) Potem ten nóż wyjąłem z jej ciała, a ona się przewróciła. Położyłem ją na kanapę i zadzwoniłem pod 112 (…) Bardzo żałuję tego, co zrobiłem. Może gdybym był trzeźwy, to bym tego nie zrobił. Naprawdę ją kochałem. Byłem chyba w jakimś amoku. Dopiero jak wyjąłem z niej ten nóż, to zdałem sobie sprawę z tego, co zrobiłem. Pamiętam moment, gdy zadałem cios. Nie mam nic więcej do dodania – czytamy we fragmentach zeznania oskarżonego.

Zapadł wyrok

Po przesłuchaniu wszystkich wezwanych świadków, SSO w Bydgoszczy Jarosław Całbecki w dniu 24 kwietnia wydał wyrok, na mocy którego uznał Jarosława P. za winnego popełnienia zarzucanego czynu, z tym ustaleniem, że dopuścił się go przed upływem 5 lat od odbycia w okresie od dnia 29 kwietnia 2019 roku do dnia 6 stycznia 2022 roku części kary 3 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią z dnia 31 maja 2019 roku i wymierzył mu karę 20 lat pozbawienia wolności. Ponadto na podstawie art. 62 k.k. wobec oskarżonego orzeczono wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym dla osób uzależnionych od alkoholu.

Warto dodać, że na podstawie art. 63§1k.k. na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności zalicza okres tymczasowego aresztowania w sprawie od dnia 10 września 2023 roku. Ponadto zasądzono od Skarbu Państwa na rzecz adw. Zdzisława Bełzy kwotę 2.804,40 zł tytułem kosztów nieopłaconej obrony z urzędu udzielonej oskarżonemu oraz zwolniono oskarżonego od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych, a wydatkami postępowania obciążono Skarb Państwa. Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło:  

Oceń artykuł: 11 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (12)

  a, w dniu 10-05-2024 20:46:11 napisał:

  Alkoholizm, =partner+partnerka = Patologia! A redaktorki wypisują głupoty!Pisać, pisać,żeby gawiedź czytała, Czy to zwykłego laika obchodzą ,aż tka dokładnie opisane obrażenia wewnętrzne. Komu potrzebna ta wiedza?

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Daczor Konald, w dniu 10-05-2024 23:42:15 napisał:

  Niby nikt nie potrzebuje takich informacji, a każdy jakoś je czyta :)

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Zenek, w dniu 11-05-2024 07:39:45 napisał:

  Tera on będzie pierdzial w pasiak w Potulicach i żarł za nasze 20 lat. I chooj będzie miał lepiej jak w domu. Nakielska patola...

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Poparzony kawą 3, w dniu 11-05-2024 09:02:59 napisał:

  Przecież to jest jedną wielką patologia . Styki pod kopułką robią Bzzzz Bzzzz w całej jej rodzinie i za to dostał 20 lat? Masakra jakaś..

  odpowiedz

  • 0 (0)

  xxx, w dniu 11-05-2024 12:44:40 napisał:

  Tylko 20 Lat ?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Płota, w dniu 11-05-2024 15:24:37 napisał:

  Wyrwał chwasta

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Sadki , w dniu 12-05-2024 12:40:09 napisał:

  Przecież partnerka jak i cała rodzina państwo K to sama patologia Czy ktoś z rodziny jest normalny raczej nie Tam już dawno MOPS kurator policja itd powinien być Szkoda Wioletty

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)