Dziś mamy 13 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 kwietnia 2024

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

Jakie zalety mają łąki kwietne?

Kwietna łąka wspomaga bioretencję!

Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć zdecydowanie dłużej niż trawnik, dodatnio wpływa na bilans wód gruntowych. Jest suszo-odporna, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Zatrzymując w glebie wody opadowe, zmniejsza ich powierzchniowy spływ i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach uszczelnionych.

Kwietna łąka wzbogaca bioróżnorodność!

Jest schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Łąka stanowi dla nich miejsce do rozmnażania i schronienie. Jest bogata gatunkowo – może ją tworzyć nawet 60 gatunków różnych roślin, czyli zdecydowanie więcej, niż tworzy trawnik! Daje możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu.

Kwietna łąka upiększa okolicę!

Wzbogaca estetykę terenu i urozmaica krajobraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. Wpływa na komfort życia, szczególnie w przestrzeni miejskiej, narażonej na niedostatek terenów zielonych, wpływa kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów.

Kwietna łąka oszczędzi nasz czas i pieniądze!

Nie wymaga częstego koszenia: 1-2 razy w roku, czyli kilka-kilkanaście razy mniej, niż trawnik. Ogranicza emisję spalin do środowiska, gdyż nie musimy jej regularnie kosić. Jest tańsza w założeniu i utrzymaniu niż trawnik. Możemy ją założyć w dowolnym miejscu, stosując odpowiednią mieszankę nasion. Poświęcimy jej znacznie mniej czasu na zabiegi pielęgnacyjne, niż trawnikowi.

Kwietna łąka jest ekologiczna!

Nie potrzebuje skomplikowanych nawozów. Nie wymaga stosowania pestycydów/ herbicydów. Tworzy lepszy mikroklimat na terenach miejskich. Filtruje wody opadowe i powietrze, w tym zatrzymuje pyły tworzące smog. Obniża temperaturę powietrza i zapobiega nagrzewaniu się powierzchni gleby – wspomaga walkę z tzw. miejską wyspą ciepła, szczególnie w upalne dni.

Jak założyć łąkę kwietną – 5 kroków:

Łąkę kwietną możemy wysiewać przez niemal cały rok, jednak najlepiej to zrobić wiosną – od marca do maja, lub jesienią – od września do listopada. Wysiew możliwy jest też latem, ale należy wtedy podlewać łąkę, by zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność podłoża. Dlatego radzimy wysiewać kwietne łąki wiosną i jesienią!

Krok 1. Przed wysianiem kwietnej łąki musimy pozbyć się uporczywych chwastów! Jeśli nie boicie się cięższej pracy, możecie całkowicie usunąć wierzchnią warstwę gleby z darnią, usuwając

ją na głębokości 5-10 cm. Dzięki temu ekspresowo usuniecie chwasty i bank ich nasion, z którego mogłyby odrastać. Darninę możemy potem wykorzystać jako kompost.

Krok 2. Przed wysiewem nasion glebę spulchniamy i wyrównujemy przy użyciu glebogryzarki

lub ręcznie szpadlem i motyką. Gleba musi być starannie rozdrobniona, by nasiona miały optymalne warunki do kiełkowania. Na bardzo urodzajnych glebach wręcz poleca się usunąć część wierzchniej warstwy próchniczej. Zwieńczeniem prac jest dokładne zgrabienie terenu.

Krok 3. Teraz możemy przystąpić do wysiewu kwietnej łąki! Pamiętajmy o tym, aby przed zakupem mieszanki przeczytać jej skład gatunkowy, aby wybrać najlepszą mieszankę do naszych potrzeb! Na mało urodzajnej ziemi rośliny łąkowe rosną dość równomiernie, a na bardzo żyznym podłożu gatunki o silnym wzroście szybko zagłuszają te wolniej rosnące. Łąka kwietna osiąga dojrzałość w drugim roku użytkowania, a niektóre gatunki zakwitają w drugim roku po wysiewie.

Krok 4. Nasiona siejemy rzutowo wprost na powierzchnię gruntu. Możemy je wymieszać z piaskiem lub suchymi trocinami, co pomoże nam je równomiernie wysiać. Nie przysypujmy ich ziemią ani piaskiem, gdyż niektóre wymagają światła do wykiełkowania. Wystarczy, że dociśniemy je do ziemi przez udeptanie lub wałowanie. Dzięki temu nasiona będą mieć kontakt z wilgotną glebą, nie zostaną wywiane przez wiatr i szybciej wykiełkują.

Krok. 5. Kiełkującą łąkę trzeba z wyczuciem podlewać – najlepsza do tego jest oczywiście deszczówka. Należy to robić tak, aby gleba w pierwszej fazie wzrostu była stale wilgotna i nie przesychała. Woda jest niezbędna, aby kiełkujące rośliny się wzmocniły i mogły dobrze rozwijać. Nie martwcie się, jeśli rośliny będą się rozwijały nierównomiernie – niektóre zakwitną dopiero w kolejnym sezonie!

Po wykiełkowaniu i rozwoju roślin możemy przez całe lato cieszyć oczy kwietną łąką, która zatrzyma wilgoć w glebie, pomoże oszczędzić nasz czas, energię i ucieszy całą gamę drobnych i większych zwierząt, dla których będzie oazą pokarmu, schronienia i miejscem życia. Kwietnej łąki nie należy kosić do czasu, aż rośliny przekwitną i wydadzą nasiona.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Oceń artykuł: 12 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (5)

    Ja, w dniu 28-04-2024 20:24:41 napisał:

    Bzdury z kwietną łąką nie pozwólmy ugorować polskiej ziemi rolnej wypad na zachód a polskiej ziemi rolnej łapy precz

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Adam, w dniu 28-04-2024 21:27:40 napisał:

    Dobry artykuł. Widzę przed blokami jak krótko kosi się trawę prawie do gołej ziemi. Lato i tak skoszona trawa pod wpływem słońca zostaje wypalona w krótkim czasie, ziemia kamienieje. Potem dziwimy się że podczas ulewy woda płynie strumieniami i nie wsiąka. To właśnie efekt spalonej ziemi. Betonoza i brak zieleni w miastach to problem nr 1. Każda roślina dziś jest na wagę złota.

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Ɓ, w dniu 28-04-2024 21:35:35 napisał:

    Podły człowieku przyprowadzic psa i nasrać na półpiętrze na klatce w bloku to jest podłość. I do tego rzucić koło tego czyjąś wycieraczkę. Jutro monitoring będzie sprawdzony od 17.40 do 19.30. Miłej nocy.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Mika, w dniu 29-04-2024 08:28:39 napisał:

    Może ten artykuł powinna przeczytać osoba odpowiedzialna za stworzenie karykatury kwietnej łąki obok Ośrodka Kultury. Toż to widok jak z koszmaru.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Łun, w dniu 29-04-2024 12:03:37 napisał:

    To jest postęp. Stworzyć ministerstwo które zajmuje się pierdołami. Za chwilę będą propagować jak długo gotować fasolkę szparagową.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 03-05-2024 09:16:27 napisał:

    W miastach trawa nie koszona trawa gnije śmierdzi i ten smród wdychamy tak rządzą ci tam z Warszawy .Pod sejmem niech taki smród mają i to wdychają

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Nocna wędrówka do Nakła. Trasa nie była zbyt wymagająca

Na dzisiejszą nocną wędrówkę ze Ślesina do #Nakła zgłosiły się 24 osoby (w większości panie).

(czytaj więcej)
0

Zimni ogrodnicy. Niespokojony czas dla rolników, działkowców i sadowników

Dzisiaj rozpoczął się okres tzw. zimnych ogrodników#. To cztery dni gwałtownego oziębienia. To bardzo niepokojony czas dla rolników, działkowców i sadowników.

(czytaj więcej)
0

Ciężarówki na drogach pomimo zakazu. Nie wszyscy przestrzegali przepisów

91 ciężarówek, których kierowcy nie przestrzegali ograniczeń #w ruchu w długi majowy weekend, zatrzymali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Trzy czwarte nieuprawnionych przewozów dotyczyło ciężarówek przewoźników zagranicznych.

(czytaj więcej)
0

Delikatne i wykwintne warzywo. Szparagi nie dla wszystkich

Szparagi to nie tylko pyszna, delikatna i wykwintna# przekąska, ale również prawdziwa bomba witamin i minerałów.

(czytaj więcej)