Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

17 maja 2024

Dzień Mostowca. "Znani i szanowani na całym świecie"

fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Nieco ponad 10 tys. obiektów mostowych znajduje się #w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich łączna długość wynosi ok. 570 km, a powierzchnia to ok. 8,4 mln m². Wiele z tych mostów zaliczanych jest do wyjątkowych dzieł sztuki inżynieryjnej. Nie mogłyby jednak powstać, gdyby nie praca wybitnych specjalistów. 18 maja obchodzimy Dzień Mostowca.

Inwestycja drogowa jest przedsięwzięciem niezwykle złożonym, które często wymaga współpracy ekspertów z różnych dziedzin. Gdyby nie wspólne działanie drogowców i mostowców, część z kluczowych inwestycji zrealizowanych w Polsce nigdy by nie powstała. Dlatego Dzień Mostowca jest znakomitą okazją, żeby podziękować przedstawicielom branży mostowej za ich pracę i zaangażowanie.

Ponad 40 tysięcy obiektów mostowych

W Polsce znajduje się około 42 tys. obiektów mostowych, z czego 34 tys. to mosty drogowe, a około 8 tys. to mosty kolejowe. Niektóre z nich powstały stosunkowo niedawno m.in. most Rędziński na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, most im. kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie na drodze ekspresowej S7, most im. Jana Pawła II w Puławach w ciągu S12, most na Odrze w Cigacicach na drodze ekspresowej S3, czy most na Wiśle w ciągu S2 Południowej Obwodnicy Warszawy. Jednak większość mostów ma za sobą kilkudziesięcioletnią lub nawet dłuższą historię.

Wybitni polscy mostowcy – znani i szanowani na całym świecie

Cała historia cywilizacji pełna jest wspaniałych konstrukcji mostowych. Wiele z nich to pionierskie dzieła polskich mostowców nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Wśród wybitnych budowniczych konstrukcji mostowych warto wspomnieć Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu (Wysokina), starostę radomskiego. To on, na polecenie króla Władysława Jagiełły, kierował budową mostu łyżwowego przez Wisłę pod Czerwińskiem, dla wojsk idących na wojnę z Zakonem Krzyżackim w 1410 roku.

W bardziej współczesnej historii, wśród budowniczych mostów, należy wymienić Stanisława Kierbedzia, który zasłynął jako pionier budowy żelaznych mostów kratownicowych. Jego dziełem był m.in. most Aleksandryjski w Warszawie (potocznie nazywany Mostem Kierbedzia).

Kolejnym słynnym na cały świat mostowcem był Rudolf Modrzejewski, pionier w dziedzinie budownictwa mostów wiszących. Jego projektem jest m.in. Benjamin Franklin Bridge przez rzekę Delaware (rozpiętość przęsła 533,5 m), najdłuższy wówczas (otwarcie w 1926 r.) most wiszący na świecie czy jeszcze dłuższy, wybudowany trzy lata później, Ambasador Bridge na rzece Detroit (563,9 m). Inną wielką osobistością w dziedzinie mostownictwa był Stefan Bryła – konstruktor pierwszego na świecie mostu spawanego na rzece Słudwi pod Łowiczem. Powstał on w 1929 r. i dziś jest zabytkiem klasy 0, która obejmuje obiekty o najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej.

Natomiast Ernest Malinowski zasłynął jako konstruktor, do 2005 roku, najwyżej położonej linii kolejowej na świecie, która na całej swej długości usłana jest rozwiązaniami technicznymi z dziedziny mostownictwa. Nie możemy zapominać także o wykładowcach, takich jak np. Maksymilian Thullie, propagator żelbetu w budownictwie mostowym, czy też Andrzej Pszenicki, którzy wykształcili liczne grono mostowej kadry inżynierskiej.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  fachowiec rządowy, w dniu 17-05-2024 10:33:33 napisał:

  Dlaczego nie ma Dnia Kieszonkowca, to jawna dyskryminacja.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja Nepomucen, w dniu 18-05-2024 16:30:20 napisał:

  Wszystkiego najlepszego Drodzy Mostowcy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Audyt środowiskowy
3000PLN
Konstrukcje stalowe
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)