Dziś mamy 1 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

19 listopada 2023

"Mit prehistoryczny". Wernisaż i wystawa prac Tomasza Pasternaka

fot. Aneta Rózga-Miniszewska / Jerzy Makowsk

fot. Aneta Rózga-Miniszewska / Jerzy Makowsk

Dnia 17 listopada w Gminnej Bibliotece# Publicznej w Sadkach odbył się wernisaż i wystawa prac pana Tomasza Pasternaka z Wyrzyska.

Artysta swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w 2006 roku. W czasach liceum zetknął się z twórczością Zdzisława Beksińskiego, która miała dyży wpływ na malarstwo pana Pasternaka. Od 2018 roku pan Tomasz  uczęszczał  na zajęcia Grupy Artystycznej w Wyrzysku pod opieką p. Waldemara Malaka. Motywem przewodnim wystawy w bibliotece w Sadkach był mit prehistoryczny. Podczas piątkowego spotkania, licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać również poezji pochodzącej z tomiku wierszy artysty Interpretacji  podjęły się :Martyna Lepczyńska "Requiem dla umierania", Marta Rakowska i Anna Mamot "Pomylone rewolucje", Anna Chełminiecka "Ostatni nie dostrzega", Sandra Krawczyk "Zmrok", Antonina Brzozowska "Prometeusz", Zuzanna Strzyżewska "Rozmowa nocą". Następnie autor wystawy opowiedział o swojej twórczości, ulubionych tematach i inspiracjach. Głos zabrał również p. Waldemsr Malak z grupy artystycznej w Wyrzysku.  Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi Pasternakowi za udostępnienie swojego dorobku artystycznego w naszej książnicy . Wystawa będzie dostępna do grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sadkach.

Materiał: Joanna Brzozowska / GBP Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)