Turniej turystyczno-krajoznawczy. Uczniowie "Żeglugi" na podium
fot. powierzone
W dniach 10-11 maja 2024r. na przystani wodnej #„Przystań Powiat Nakielski” odbyły się eliminacje wojewódzkie L Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK (OMTTK PTTK). Organizatorem imprezy był Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy, współorganizatorem był Powiat Nakielski, natomiast patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Nakielski.
W turnieju, w którym wystartowały reprezentacje szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego, wzięła udział również reprezentacja Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła w składzie: Iga Ludwiczak i Maksymilian Gil z kl. III TŻŚ i Gracjan Bonin z kl. IV TŻŚ. Uczniowie z Nakła zajęli drugie miejsce. Wygrała drużyna z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Torunia i to ona będzie reprezentować nasze województwo w finale krajowym.
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK (OMTTK PTTK) jest stałą, tradycyjną imprezą i stanowi formę współzawodnictwa o miano najlepszego młodzieżowego zespołu turystyczno-krajoznawczego w szkołach, następnie w województwie jak i całym kraju. W tym roku zorganizowany już po raz 50! Eliminacje wojewódzkie turnieju składały się z kilku etapów. Pierwsza część to test wiedzy (100 pytań) z krajoznawstwa, turystyki, topografii, zasad poruszania się pieszego i rowerzysty w ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy, dodatkowo rozpoznawanie obiektów zabytkowych województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Druga część turnieju to konkurencje drużynowe praktyczne, a mianowicie: marsz na orientację, kolarski tor przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy oraz turystyczne „ABC”, w którym rywalizacja przebiegała w umiejętnościach związanych z pomiarami terenowymi, rozpoznawanie drzew i planowaniem wycieczki krajoznawczej.
Dodatkowymi atrakcjami imprezy organizowanej w Nakle był spacer po Nakle i zwiedzanie Muzeum Ziemi Krajeńskiej, dzięki uprzejmości dyrektora muzeum Pana Tomasza Pasieki, oraz spływ kajakowy i ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem piosenek przy grającej gitarze.
Materiał: Paweł Ciereszko / ZSŻŚ Nakło
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Kiermasz słodkości. Pełne stoły domowych wypieków
- Cztery tygodnie pełne wrażeń. Uczniowie Staszica powrócili z Hiszpanii
- Powstały jesienne dekoracje. Zajęcia plastyczne dla uczniów
- Warsztaty zawodowe. Uczniowie Żeglugi udali się do Szczecina
- "Rok Edukacji Ekonomicznej 2024". Uczniowie kontynuują realizację projektu
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków. Przyjęto projekt ustawy
Rada Ministrów przyjęła przygotowany w naszym resorcie projekt #ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Rodzice wcześniaków czekali na ten projekt od kilkunastu lat. To niezwykle ważny krok w kierunku poprawy sytuacji rodzin mierzących się z obawami o życie i zdrowie ich nowonarodzonych pociech. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Dzisiaj Dzień Zaduszny. Szczególny czas modlitwy
Dzisiaj w katolickich Kościele obchodzony jest Dzień Zaduszny#. To wspomnienie wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy zmarli i przebywają w czyśćcu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)