Dziś mamy 21 czerwca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 maja 2024

Uroczystości w Kcyni. 80. rocznica Bitwy o Monte Cassino

fot. KPUW

fot. KPUW

Z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino#, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel wziął udział w uroczystościach upamiętniających to niezwykle ważne wydarzenie historyczne. Bitwa o Monte Cassino, stoczona w maju 1944 roku, była jednym z kluczowych momentów II wojny światowej, w którym polscy żołnierze odegrali heroiczną rolę w przełamywaniu linii obronnych wojsk niemieckich.

Obchody upamiętniające odbyły się 20 maja w Kcyni. Wojewoda złożył wieniec na grobie uczestnika Bitwy Albina Rudasia oraz wziął udział w oficjalnych uroczystościach

W swoim wystąpieniu Wojewoda podkreśli znaczenie tego historycznego wydarzenia dla polskiej tożsamości narodowej i pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za naszą wolność.

Kłaniam się nisko rodzinom śp. Albina Rudasia i Wojciecha Spławskiego. Chciałbym zapoczątkować tradycję, by wojewódzkie obchody ważnych rocznic koncentrowały się nie tylko w stolicach województw. Bohaterowie pochodzą z całego regionu kujawsko-pomorskiego. Chcę pokazywać, że Biało-Czerwona jest ogromna i mieścimy się pod nią wszyscy, mając różną historię.

- Chciałbym przypomnieć słowa Winstona Churillaa „Moi generałowie są najlepiej przygotowani do wojen, które już się odbyły”. Wiemy, że ci,  którzy oddali swoją krew pod Monte Cassino odnieśli odroczony sukces, który przyszedł po ‘89 roku, ale to jemu zawdzięczamy wolną Polskę, taką jaka ona jest teraz. Wiele jest momentów w historii,  w których przelana krew wzbudza dyskusje i pytania o sens. Chce powiedzieć, że każda kropla, która została przelana pod Monte Cassino taki sens miała – powiedział.

Wojewoda zaznaczył również, że uczestnictwo w takich uroczystościach jest wyrazem wdzięczności i szacunku dla wszystkich weteranów, którzy poświęcili swoje życie dla przyszłych pokoleń.

Burmistrz miasta Kcyni, Pan Mateusz Stachowiak przywitał gości słowami, że:

- Kcynia nie zapomina. Kcynia pielęgnuje pamięć o przeszłości. To nasz obywatelski obowiązek. Gmina pamięta o bohaterskich uczestnikach wszystkich ważnych historycznie wydarzeń. Dziś akcentujemy udział mieszkańców naszej gminy w Bitwie o Monte Cassino. To Albinowi Rudasiowi i Wojciechowi Spławskiemu dedykujemy dzisiejszą uroczystość. Być może są inni bohaterowie, o których jeszcze się dowiemy. Cześć i chwała bohaterom – dodał.

Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, składając wyrazy wdzięczności weteranom i ich rodzinom, dodał, że:

- Wydarzenie ma dla wszystkich wyjątkowe znaczenie. Jest to jeden z najważniejszych symboli heroizmu żołnierza polskiego. Było to nie tylko militarne zwycięstwo, po którym w naszych sercach pozostanie pamięć żywa. Nie zapominajmy o przeszłości, która kształtowała tożsamość i świadomość o przeszłości. Chcemy by pamięć o ich czynach była przekazem dla kolejnych pokoleń. Nasze województwo nosi teraz te same ważne wartości: wolność, solidarność i patriotyzm – powiedział.

Ewa Winiarz, wnuczka Wojciech Spławskiego, w imieniu swoim i rodziny podziękowała za zorganizowane uroczystości. Zwróciła się w swoich słowach do młodzieży, by niosła pamięć o historii dalej.

W części oficjalnej uroczystości odbył się także wykład dra. Sławomira Łanieckiego pt. „Armia gen. Andersa – Udział II Korpusu Polskiego w Bitwie o Monte Cassino”, a także ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Czerwone Maki Spod Monte Cassino”, któremu patronował Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Wojewoda osobiście wręczył nagrody laureatom.

W uroczystości wzięli udział także posłowie, parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Bitwa pod Monte Cassino, w której brał udział 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa, jest jednym z najbardziej chwalebnych momentów w historii polskiego oręża i miało ogromne znaczenie strategiczne dla przebiegu wojny. Dziś, 80 lat po tych wydarzeniach, pamięć o bohaterach Monte Cassino jest nadal żywa i stanowi ważny element edukacji historycznej oraz patriotycznej młodych pokoleń.

W Bitwie o Monte Cassino i w ramach 2 Korpusu Polskiego walczyła grupa żołnierzy, która pochodziła z dawnego, przedwojennego województwa pomorskiego. Po wojnie w województwie toruńskim i bydgoskim osiedliła się grupa weteranów 2 Korpusu Polskiego – żołnierze, którzy po wojnie powrócili do Polski i tutaj znaleźli swój nowy dom. Jednym z nich był Albin Rudaś, syn tej ziemi, którego pamięć uczczono na cmentarzu w Kcyni, a którego wspomnienie poprowadziła rodzina podczas uroczystości.

W 1970 r. na Monte Cassino pochowano zmarłego w Londynie gen. Andersa. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie", słowa te podczas uroczystości przekazała również zebranym rodzina bohaterów.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 2 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (9)

  Zyga, w dniu 20-05-2024 22:59:32 napisał:

  Ta uroczystość to pomysł odgórny a gdyby w szkole zapytać o Monte Cassino to uczniowie nic by nie wiedzieli. Dyrektorka weź się za nadzór nad nauczycielami.Lekcje, w tym historia jest na bardzo niskim poziomie.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  zenujacy małolat, w dniu 21-05-2024 11:35:17 napisał:

  Chcę pokazywać, że Biało-Czerwona jest ogromna i mieścimy się pod nią wszyscy, mając różną historię... temu panu juz dziekujemy

  odpowiedz

  • 3 (5)

  GG, w dniu 21-05-2024 21:47:44 napisał:

  Co za sztywna pompa. Pani dyr. chce sie podlizać władzy? Chyba już za póxno.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  terefere, w dniu 21-05-2024 21:51:13 napisał:

  A w Dobieszewie nic się nie dzieje więc wstawiają jakieś pierdoły byle tylko pokazać ze żyją. A nuż ktoś popatrzy na zdjęcie i sobie pomyśli, że jakiś sukces mają. Ostatnie zdjęcie po egzaminach w szkole gdzie ciągle są programy naprawcze to już mega przegięcie.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Zbliża się czas odpoczynku. Nie zapominaj o bezpieczeństwie na drogach

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu #i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)