Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

17 maja 2024

Warsztaty dotyczące świadomości autyzmu. Uczniowie poszerzyli wiedzę

fot. Aleksandra Szymańczyk

fot. Aleksandra Szymańczyk

Pod koniec kwietnia #klasy 1-3 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach brały udział w warsztatach dotyczących świadomości autyzmu.

Na początku obejrzeliśmy wspólnie krótki ale wartościowy filmik, po którym odbyła się wspólna pogadanka na dany temat. Omówiliśmy, czym w ogóle jest autyzm oraz wymieniliśmy symptomy, czyli pewne cechy charakterystyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu. Następnie przeszliśmy "z teorii do praktyki" - zabawy z użyciem zmysłów, czyli coś co dzieciaczki uwielbiają! Z zasłoniętymi oczami wąchaliśmy, dotykaliśmy, smakowaliśmy.. a wszystko po to, by chociaż w pewnym stopniu zrozumieć i przekonać się na własnej skórze, z jakimi problemami mogą zmierzać się ww. osoby. Czasami połączenia w mózgu działają tak, że wpływają na zmysły oraz to, jak postrzegamy i odbieramy różne sytuacje.

Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy plakat z naszymi wyciętymi dłońmi, na których wypisaliśmy, w jaki sposób możemy pomóc takim osobom. Wspomnieliśmy również o tym, że bardzo często osoby w spektrum autyzmu mają pasje, w które angażują się całym sercem. A co może być obiektem zainteresowania? Właściwie wszystko! Liczby, rodzaje owadów, galaktyki, rozkłady autobusów czy pociągów itd.

Warto też dodać, że autyzm nie jest zaburzeniem, które możemy rozpoznać po wyglądzie. Nie powoduje on powstania żadnych charakterystycznych zmian zewnętrznych. Osoby w spektrum autyzmu wyglądają więc tak samo, jak my.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Mamy nadzieję, że nasze działania choć w pewnym zakresie poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju..

Materiał: Karolina Lange / Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)